انواع مقالات

چاپ مقاله

 

مقالات که در قبلا هم توضیح دادیم چیست و چگونگی نگارش آن را بیان کردیم در کل به دو دسته کلی تقسیم می شوند یکی مقالات ژورنالی و دوم مقالات کنفرانسی که امروز می خواهیم هرکدام از دو نوع را به طور مفصل توضیح دهیم .

 

مقالات ژورنالی : این دسته از مقالات خود به چند دسته تقسیم می شوند 1- مقالات اصیل 2-مقالات Letter 3-مقالات مروری 4-مقالات کوتاه که در ادامه هرکدام از این نوع ها را توضیح می دهیم .


1-مقالات اصیل : در این دسته از مقالات موضوعات جدیدی بررسی می شوند و یا موضوعات پیشین بررسی می شوند و نتایج جدیدی حاصل می شود معولا این نوع از مقالات دارای ارزش بالایی هستند و جزو مقالات با درجه و ارزش علمی بالا به حساب می آیند و معمولا این چاپ مقاله این گونه مقالات در مجلات و ژورنال های معتبر انجام می شود این گونه از مقالات به عنوان Hot Paper در جوامع علمی مشهور اند.


2- مقالات Letter : این مقالات دارای ارزش کمتری نسبت به مقالات اصیل دارند و معمولا تمامی مجلات معتبر چاپ مقاله آن را انجام نمی دهند . در این گونه مقالات تعداد لغات هم محدودیت های خاصی دارد. این نوع مقالات نوع دیگری را شامل می شوند که معمولا در جهت تایید و یا رد مطالب یک مقاله اصیل بکار میروند.


3-مقالات مروری : معمولا نگارش این گونه از مقالات توسط افرادی انجام می شود که به طور مستمر و طی سالیان دراز در یک زمینه علمی پژوهش داشته اند. این افراد با پژوهش و انجام آزمایشات متعدد و همچنین مطالعه مقالاتی که در آن زمینه نوشته شده اند می توانند مقاله isi خود را توسط مجلات معتبر چاپ کنند.
معمولا اگر مقالات فوق در مجلات معتبری که موسسه isi آنها را ایندکس می کند چاپ مقاله آن انجام شود به آن مقاله، مقاله isi می گویند.


مقالات کنفرانسی :
معمولا کنفرانس ها محل تبادل اطلاعات و میان محققین است که به حیطه خاصی علاقه مند هستند معمولا در کنفرانس ها مقالاتی چاپ مقاله آن انجام می شوند که ایده های نو در آن مطرح شده است و هنوز با ایده ها و پژوهش های قبلی مقایسه نشده اند. از ویژگی های مهم این مقالات می توان به سرعت داوری بالاتری نسبت به مقالات ژورنالی اشاره کرد.