اسکوپوس

چاپ مقاله

اسکوپوس هم مثل موسسه isi یک موسسه های معتبر در زمینه نمایه و چاپ مقاله است که مقالاتی که تابحال حدود 25 میلیون سند را در خود جمع آوری کرده است که شامل محصولات حدود 5 هزار ناشر علمی می شود.در مجموع اسکوپوس اطلاعات ۱۶ هزار و پانصد مجله علمی پژوهشی را در خود نمایه کرده‌است. اسکوپوس یکی از محصولات الزویر است که استفاده از اطلاعات آن نیاز به اشتراک و پرداخت هزینه دارد.

اسکوپوس در همه ی حیطه های علمی مقاله را نمایه می کند که این حیطه های علمی شامل علوم زیستی،علوم اجتماعی و فیزیک و شیمی میشود.در مقایسه‌ای که با وب آو ساینس انجام شده، اسکوپوس حدود ۲۰ درصد پوشش بیشتری از آن داشته‌است اما مقالات قبل از سال ۱۹۹۵ راندارد بر خلاف وب آو ساینس که تا سال ۱۹۴۵ را شامل می‌شود و گوگل اسکالر نسبت به این پایگاه‌ها دقت کمتری دارد و اطلاعات مربوط به یادکرد در آن کمی معیوب است و دیر به دیر آپدیت می‌شود.

درسال 2006 مطالعه ای انجام شد که بیان می کند که سرچ در اسکوپوس و کار با آن برای کاربران تازه کار راحتتر است.در این پایگاه می‌توان در یادکردها به جلو و عقب رفت. یعنی مقاله به چه منابعی ارجاع داده یا چه مقالاتی به این مقاله ارجاع داده‌اند. همچنین از آنجا که این پایگاه بین رشته‌ای است می‌توان در این زنجیره یادکردها به مقالاتی که خارج از رشته محقق است نیز رفت.

یکی دیگر از ویژگی های اسکوپوس این است که این موسسه برای هر نویسنده یک پروفایل ارائه می دهد که اطلاعات مهم را در بر دارد .تعداد آثار چاپ شده ، مراجع و اطلاعات کتابشناسی آنها را دربر دارد.باید توجه داشت که اسکپوس تنها انتشاراتی که به صورت متوالی و مجموعه می‌باشد را نمایه می‌کند. تنها مورد استثناء conference paper می‌باشد که نمایه می‌شود اما meeting abstractها که خلاصه‌هایی کوتاه از پژوهش‌های در حال اجرا می‌باشد در اسکپوس نمایه نمی‌شود.

 

اسکوپوس
اسکوپوس